fbpx

Добродојдовте во најголемиот онлајн маркет за пијалоци.                                                                                                                                                                                                 ☏ 070 233 980 |[email protected]

Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Scotch Whisky 40% 1 lit

3.890,00 ден

Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 1
Add to compare

2 на залиха

Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Scotch Whisky 40% 1 lit

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Томинтул е дестилерија за виски со седиште во Балиндалох, Мореј, Шкотска. Куќата на Томинтул произведува низа многу елегантни виски. Дестилеријата Томинтул е изградена во 1965 година во живописниот национален парк Кернгормс во шкотските висорамнини.

Висината, свежиот планински воздух и изворската вода се комбинираат за да создадат сладок и сложен сингл слад. Високо во Кернгормс, мали планински езера наречени тарн се развиле како резултат на глацијалната активност. Името Tarn потекнува од старонордискиот збор tjorn, што значи езерце, а некои од овие изворски водни езера постојат повеќе од 10.000 години, од последното ледено доба.

Многу езера се опкружени со антички тресет. Токму ова влијание на тресет го создава интензивниот зачаден, сладок и земјен карактер на Томинтул Тарн.

Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Scotch Whisky 40% 1 lit
Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Scotch Whisky 40% 1 lit

You may also like…

Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 2
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
Бистра Вода
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart
Verified by MonsterInsights