fbpx

Добродојдовте во најголемиот онлајн маркет за пијалоци.                                                                                                                                                                                                 ☏ 070 233 980 |[email protected]

Vranec Barrique 0.75 lit-Захарчев Винарија

900,00 ден

Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare

6 на залиха

Најважна и водечка сорта за производство на црвени вина во Македонија е вранецот. Настаната е по пат на природно вкрстување и застапена е во сите виногорја на Повардарскиот регион, а во другите виногорја ја има во помали размери. Грозјето има темноцрвена боја и најдобри резултати дава на средно плодни и умерено влажни почви.

Зборот вранец означува црн пастув, затоа вината од оваа сорта грозје асоцираат на сила и моќ. Вран исто така значи нешто што има сјајна црна боја.

Суво црвено вино со контролирано потекло од Тиквешкото Виногорје, со интензивна потемна рубин црвена боја, богати со екстракт и обоени материи. На вкус е хармоничнo, со нагласен сортен мирис и со покомплексна арома што наликува на шумско овошје и дрвенести мириси, и на чоколада и ликер.

Се служи на температура од 16 – 20 ºC.

Alc 12.5% vol.

Добро одговара со сите македонски јадења, како и со црвено месо, дивеч, месо на скара и чадено месо.

 

 

You may also like…

Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Бистра Вода
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart
Verified by MonsterInsights