fbpx

Добродојдовте во најголемиот онлајн маркет за пијалоци.                                                                                                                                                                                                 ☏ 070 233 980 |[email protected]

Prokupec Barrique 0.75 lit-Захарчев Винарија

900,00 ден

Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare

6 на залиха

Специфичната сорта прокупец е малку подзаборавена балканска сорта на грозје, каква што не може да се сретне на друго место. Во Македонија се одгледува на ограничени површини, најмногу во Пелагониско-Полошкиот и Пчињско-Осоговскиот регион.

Виното од прокупецот претставува одлична хармонија на боја, мирис и вкус. Има средна јачина, добро е обоено, лесно и пивко. Полу-Суво црвено вино со контролирано потекло од Тиквешкото Виногорје, со изразена рубин црвена боја. Освежително вино со богати овошни ароми како меѓу кои поизразени вишна и цреша и завршница од вкусови на сушено овошје меќу кои најизразена смоква и вкус на јаткасти плодови.

е служи изладено на температура од 14 – 18 ºC

Alc 14% vol

Може да го пиете во придружба на лесни предјадења, тестенини и варива, но добра комбинација е со црвено месо и дивеч.

You may also like…

Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Бистра Вода
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart
Verified by MonsterInsights