fbpx

Добродојдовте во најголемиот онлајн маркет за пијалоци.                                                                                                                                                                                                 ☏ 070 233 980 |[email protected]

Hennessy XO Cognac 40% 1 lit

Featured!

18.900,00 ден

Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare

1 на залиха

Хенеси е дестилерија за коњак лоцирана во Коњак (Франција). Процесот на правење коњак е долг и рафиниран. Локално одгледаното грозје Ugni White поминува низ шест важни чекори од моментот кога е внимателно набран од нивните лози до првата голтка како исклучителен коњак во вашата чаша. Потребна е двојна дестилација за да се добие коњак  eaux-de-vie.Потребни се приближно 12 кг грозје за да се добие 1 литар eau de vie. Eaux-de-vie и дрвото стареат заедно со години, разменувајќи вкусови и бои. Секоја вода бара години работа, како и ротација помеѓу различни буриња за да ја достигне својата целосна сложеност.

Hennessy X.O е создаден во 1870 година од Морис Хенеси за неговите пријатели и беше првиот X.O коњак во светот: моќен, богат и сложен. Се состои од мешање на 100 eaux-de-vie стари од 10 до 30 години за да му се даде неспоредлива робусност. Морис Хенеси на овој „Екстра стар“ коњак му го дал името X.O.

Hennessy XO Cognac 40% 1 lit

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Неговата интензивна, темна килибарна нијанса сведочи за силата, ароматичната хармонија на зашеќерени плодови.

Пакување од 1 лит во оригинална картонска кутија.

Hennessy XO Cognac 40% 1 lit
Hennessy XO Cognac 40% 1 lit

18.900,00 ден

You may also like…

2.390,00 ден
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 3
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 3
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Бистра Вода
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart
Verified by MonsterInsights