fbpx

Добродојдовте во најголемиот онлајн маркет за пијалоци.                                                                                                                                                                                                 ☏ 070 233 980 |[email protected]

Famous Grouse Blended Scotch Whisky 1 lit

1.190,00 ден

Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 3
Add to compare

Famous Grouse е бренд на виски, кој прв пат е произведен од “Mattew Gloag & Son” во 1896 година, а моментално се произведува од страна на Edrington.

Single malt виски суровините кои се користат во процесот на мешавината за Famous Grouse ги вклучуваат Highland Park и The Macallan кои исто се сопственост на Edrington.

Негов заштитен знак е Red Grouse, тетреб, национална птица на Шкотска. Ова виски првобитно се нарекувало само Grouse, додека подоцна поради се поголемата популарност во името е додадено The Famous.

Ова е најпродаваниот бренд на виски во Шкотска од 1980 година.

1905 се смета за година кога настанал The Famous Grouse.

Famous Grouse Blended Scotch Whisky 1 lit

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!
Famous Grouse Blended Scotch Whisky 1 lit
Famous Grouse Blended Scotch Whisky 1 lit

You may also like…

Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 2
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 3
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Бистра Вода
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart
Verified by MonsterInsights