fbpx

Добродојдовте во најголемиот онлајн маркет за пијалоци.                                                                                                                                                                                                 ☏ 070 233 980 | ✉ contact@bistravoda.mk

Amarula Vanila Spice Creme 17% 1 lit

1.390,00 ден

Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 3
Add to compare

4 на залиха

SKU: 826 Categories: ,

Amarula Vanila Spice Creme 17% 1 lit

Слоновите го фаќаат мирисот на зрели плодови марула многу, многу километри и одат на долго патување за да го вкусат својот омилен деликатес. Токму од навиките на африканските гиганти, технолозите од дестилеријата „Southern Liqueur“ знаат дека е време да се бере марулата и да се започне двегодишниот процес на производство на неверојатниот крем ликер „Амарула“.

Забележливо е, пред сè, по потеклото на суровините и начинот на производство. Дрвјата Марула не се подложни на одгледување, што значи дека тие растат само таму каде што успеале да се воспостават, главно во субекваторијалните рамнини на Јужна Африка. Дрвјата раѓаат плодови во екот на африканското лето, од околу средината на јануари до средината на март. Кога плодовите на марулата созреваат и паѓаат на земја, жените од локалните рурални заедници ги берат, а потоа ги носат во фабрика во Фалаборве (провинција Лимпопо).

Во фабриката секое овошје се проверува дали има дефекти и се испраќа на понатамошна обработка. Прво, коските, семките и тврдите кожи се одвојуваат во посебни резервоари, потоа добиената пулпа се чува на ниски температури за да се спречи неконтролирана ферментација, а подоцна пулпата и секретираниот сок се транспортираат во визбите во Стеленбош, каде што се ферментира суровината. , претворајќи го во младо вино.

Виното Марула се дестилира двапати: прво на колони, а потоа на бакарни кадрици. Младиот дестилат се одлежува во француски дабови буриња најмалку 2 години. После тоа, во дестилатот се додаваат овошен сок и крем од марула, што на Амарула и дава богата, кадифена текстура. Ликерот има беж боја и неспоредлив вкус. Наместо тоа, во многу аспекти, Амарула е многу слична на Бејлис, но во вкусот јасно доминира овошна нота со цитрусен карактер, својствена за плодовите на марула (тие, патем, имаат десет пати повеќе витамин Ц од портокалите).

User Reviews

0.0 out of 5
0
0
0
0
0
Write a review

There are no reviews yet.

Be the first to review “Amarula Vanila Spice Creme 17% 1 lit”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Amarula  Vanila Spice Creme 17% 1 lit
Amarula Vanila Spice Creme 17% 1 lit

You may also like…

Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 2
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 3
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Added to wishlistRemoved from wishlist 4
Бистра Вода
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart
Verified by MonsterInsights